Dzieci w Domach Dziecka


W Polsce 25 tysięcy dzieci mieszka obecnie w państwowych domach dziecka. W każdym takim domu dziecka mieszka zwykle około 30-50 dzieci co nie jest dla nich dobrym rozwiazaniem, gdyż wiadomo, że żadna instytucja nie jest w stanie zastąpić dziecku miłości rodzicielskiej.


Większość dzieci w domach dziecka spędza tam wiele miesięcy, często lata a niektóre z nich nawet całe swoje dzieciństwo. Ze względu na swoje potrzeby rozwojowe dzieci czują się bardzo źle w instytucji. Badania naukowe wykazują, że pobyt w intytucji hamuje rozwój dziecka w każdej niemal sferze. Dzieci potrzebują bliskich relacji z ważnymi dla siebie osobami by rozwijać swoją psychikę i dojrzewać emocjonalnie a najlepszy nawet wychowawca w Domu Dziecka nie jest w stanie tego zapewnić.


Ponadto prawa dziecka/człowieka naruszane są na różny sposób każdego dnia. Konkurowanie o czas i względy wychowawców stwarza niezdrową atmosferę rywalizacji, gdzie starsze dzieci potrafią być bardzo okrutne dla tych młodszych. Wychowawcy często o tym nie wiedzą, gdyż młodsze dzieci są zastraszane. Dziecku dzieje się przez to ogromna krzywda, gdyż zamiast uczyć sie pomocy, miłości i współpracy w grupie musi nauczyć się agresji i krętactwa żeby przechytrzyć swoich konkurentów. Jest ogromną niesprawiedliwością, że niewinne dzieci „siedzą” w instytucji, którą uważają za więzienie. Dlatego też nierzadko zdarzają się ucieczki.


W instytucji dzieci wielokrotnie odczuwają ogromną samotność gdyż nie mają nikogo komu mogłyby się zwierzyć lub poskarżyć. Bez możliwości nawiązania bliskiej i serdecznej relacji z innym człowiekiem dziecko nie może wyrosnąć na socjalnie kompetentnego człowieka. Dlatego tak ważne i konieczne jest aby dla każdego dziecka znaleźć odpowiednią rodzinę zastępczą. Niestety nie jest to obecnie możliwe a przez to wiele dzieci jest spisanych na straty.


Dzieci z którymi rozmawiamy mówią, że chcą jak najszybciej się usamodzielnić i wyjść z Domu Dziecka ale jednocześnie panicznie się tego boją! Ci młodzi ludzie nie są przygotowani do życia w społeczeństwie i dlatego nie czują się na siłach podjąć własnego dorosłego życia. Poza murami Domu Dziecka nie mają oni często nikogo kto mógłby im pomóc stanąć na nogi. Państwo oferuje zbyt małe możliwości rozwoju dla ludzi nieprzystosowanych. Jeśli nikt im nie pomoże tracą nadzieję i grunt pod nogami. Statystyki są bardzo smutne, niewielu wychowanków Domów Dziecka potrafi dobrze sobie ułożyć życie osobiste i zawodowe. Wielu z nich kończy jako alkoholicy, narkomani czy bezdomni.


My w Agape Trust chcemy im pomóc zdobyć potrzebne umiejętności socialne i wiarę w siebie a także budować w nich poczucie własnej wartości. Pomóż nam pomagać i zapobiegać wykluczeniu społecznemu młodych ludzi wychodzących z domów dziecka.


W obecnej chwili prowadzimy akcję pomocy nastoletnim mamom, które nie mają domu. Chcemy zrobić wszystko aby ich dzieci nie znalazły się w Domu Dziecka.Jezus powiedział: "Ten kto przyjmie jedno takie dziecię
w imię moje, mnie przyjmuje."
Ew. Mateusza 18:5


Swedish flag
På Svenska


english flag
In English

Articles Poland:


Child Development:


Favourite Links

An adoptive father’s lessons learned about Attachment Disorder